Barn och ungdom

Equmenia - vår verksamhet för barn och ungdom


Equmenia är Equmeniakyrkans barn- och ungdomsrörelse. Equmenia är till för barn och unga och arbetar utifrån bekännelsen att Jesus Kristus är Herre. Equmenia vill vara en öppen rörelse, varje barn eller ungdom är fri att själv ta ställning till Equmenias bekännelse och kristen tro. Därför kan alla som vill vara med i Equmenia.


Equmenia är en egen förening och har egen styrelse.


Vi fortsätter att skapa digitala mötesplatser eller att på andra sätt hålla kontakt med barn och föräldrar! Vi hoppas att alla håller ut, men känn att du är välkommen att höra av dig på telefon eller på annat sätt och att vi sedan, när Coronaläget är ett annat, kan ses igen!


Vi börjar vecka 3 med olika typer av digitala samlingar.  Ni som redan är med i någon grupp kommer att få information av era ledare. Ni som är intresserade av att börja i någon av våra grupper kan kontakta Ewah eller Carl-Ruben här nedan.

BARN- och UNGDOMSAKTIVITETER

i

Equmeniakyrkan Huskvarna

 

EftermiddagsKUL

Tisdagar kl 13.30 - 15.30

För barn 0-6 år tillsammans med vuxen. Sångsamling, lek och mellanmål.

Mer...

Småbarnssång

Torsdagar kl 10.00 - 12.00

För barn 0-2 år. Sångsamling, fika och lek.

Mer...

Barnkören Pärlorna

Onsdagar kl 17.15 - 18.00

För barn 4-7 år.

Mer...

Scout

Torsdagar kl 18.15 - 19.30

För barn i årskurs 1-6.

Mer...

Efter Plugget

Varje onsdag klockan 14-16.30

För mellanstadieungdomar.

Mer...

Tonår

Varannan fredag, jämna veckor, 19-22

För tonåringar.

Mer...

Söndagsskolan

Söndagar kl 10.00

För alla barn.

Mer...

Har du frågor? Kontakta gärna

Barn– och familjekonsulent Ewah Sturesson, 076-224 75 40 eller

Ungdomsledare Carl-Ruben Sjulander, 076-1776341 eller

Scoutkårchef Andreas Jildestedt, 070-527 77 42